Podział kompetencji

PODZIAŁ KOMPETENCJI POMIĘDZY INSTANCJAMI ZWIĄZKU

Odział Powiatowy ZNP w Siedlcach jest zakładową organizacją związkową \ art. 16, ust.2 Statutu\ i obejmuje zakresem działania wszystkie placówki oświatowe z rejonu miasta Siedlce, powiatu siedleckiego oraz gmin: Siedlce, Wiśniew, Wodynie, Mokobody, Mordy, Kotuń, Suchożebry, Korczew, Przesmyki, Skórzec, Domanice, Paprotnia, Zbuczyn.

Strukturę organizacyjną Związku / art. 9 ustawy o związkach zawodowych/ ustala Statut oraz uchwały Związkowe.

KOMPETENCJE  ODDZIAŁU

  1. Reprezentuje ZNP i jego członków wobec pracodawców oraz organów prowadzących szkoły i inne placówki oświatowe na terenie działania oddziału.
  2. Ustala strukturę oddziału, podejmuje uchwały o powołaniu i rozwiązaniu ognisk. Oraz ich strukturze / art. 52.1p.3 Statutu ZNP/.
  3. Przekazuje wybrane kompetencje zakładowej organizacji związkowej ogniskom lub członkom Zarządu Ognisk / art. 52,p.2 Statutu ZNP/.
  4. Prowadzi porady prawne dla swoich członków.
  5. Występuje o wszczęcie postępowania administracyjnego, gdy jest to uzasadnione celami statutowymi Związku lub interesem społecznym /art. 31 Kodeksu Postępowania Administracyjnego /.
  6. Kontroluje przestrzeganie przepisów dotyczących pracowników, emerytów, rencistów, bezrobotnych i ich rodzin / art. 8 Ustawy o związkach zawodowych/.
  7. Żądanie informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej zwłaszcza dotyczącej warunków pracy i zasad wynagradzania / art. 28 ustawy o związkach zawodowych /.
  8. Kontroluje przestrzeganie prawa pracy /art. 23 ustawy o związkach zawodowych/.
  9. Występuje w razie uzasadnionego podejrzenia istnienia zagrożeń dla zdrowia lub życia, do kierownika placówki oświatowej o przeprowadzenie badań warunków pracy /art. 29 Ustawy o związkach zawodowych/.
  10. Zawiadamia właściwego inspektora pracy o naruszeniu prawa pracy lub bezpieczeństwa warunków pracy / art. 23 i 26.4 ustawy o związkach zawodowych/.
  11. Reprezentuje prawa i interesy pracownicze w sporze zbiorowym / art.2.1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z 23.05.1991r, U. Nr 55, poz. 236/.
  12. Reprezentuje pracowników, na mocy pełnomocnictwa, przed sądami w sprawach z zakresu prawa i ubezpieczeń społecznych / art. 462 i 465 Kodeksu Postępowania Cywilnego oraz Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 10.11.2000 roku/.
  13. Negocjuje zakładowe zbiorowe układy pracy /art. 21.1 ustawy o związkach zawodowych//. W wypadku braku układów zbiorowych uczestniczy w konsultacjach regulacji dotyczących warunków pracy i płacy / art.21.2 Ustawy o związkach zawodowych/.
  14. W porozumieniu z właściwym Ogniskiem ZNP, uzgadnia regulamin pracy / art.27 ust. 4 Ustawy o związkach zawodowych i art. 1042 1 Kodeksu Pracy/.
  15. W porozumieniu z właściwym Ogniskiem ZNP, uzgadnia system wynagradzania, regulamin nagród i premiowania / art.27, ust. 3 Ustawy o związkach zawodowych/.
  16. Wyraża zgodę na przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy /art. 1294 2 Kodeksu Pracy/
  17. Uzgadnia rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 23761 i art. 2377 § 1 Kodeksu Pracy, oraz przewidywane okresy ich  użytkowania /art. 2378 Kodeksu Pracy/
  18. Uzgadnia stanowiska na których pracodawca zapewnia posiłki i napoje profilaktyczne /art. 232 KP i § 5 Rozp. Rady Ministrów z dnia 28.05.96 w sprawie posiłków i napojów/
  19. W porozumieniu z właściwym Ogniskiem ZNP, uzgadnia regulamin świadczeń socjalnych / art. 27 ust. 1 i 2 Ustawy o związkach zawodowych/.
  20. Wyraża opinię w sprawie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę oraz warunków pracy lub płacy / art. 13. Ustawy o Społecznej Inspekcji Pracy i art. 32 ust. 1, 2, 3, 4, Ustawy o Związkach     Zawodowych, art. 177 §  4 Kodeksu Pracy, art. 38 § 1, art.42 § 1 – 3, art. 52  Kodeksu Pracy/.
  21. Wyraża opinię o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia , z winy pracownika /art. 53 § 4 i art. 177 § 1 Kodeksu Pracy/
  22. Zajmuje stanowisko w sprawie wniesienia przez pracownika sprzeciwu od kary /art. 112 Kodeksu Pracy/.
  23. Wydaje opinię o pracy dyrektora placówki, / art. 6a Karty Nauczyciela oraz §8.4, §9.1 i §9.2 Rozporządzenie MEN z dnia 2.11.2000r./.
  24. Na wniosek zainteresowanego deleguje przedstawiciela do uczestnictwa w zapoznaniu z projektem oceny i do uczestnictwa w procedurach odwoławczych od oceny / art. 6a Karty Nauczyciela oraz § 5.2, §6.1, §6.4, §8.4, §9.1 i §9.2 Rozporządzenie MEN z dnia 2.11.2000r./.
  25. Opiniuje projekt połączenia lub likwidacji placówki oświatowej/ art. 2 Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy z dnia 28.12.1989r./.
  26. Uczestniczy w opracowaniu planu działań związanych ze zwolnieniami grupowymi pracowników nie objętych Kartą Nauczyciela / art. 4 Ustawy j.w./.
  27. W porozumieniu z właściwym ogniskiem deleguje przedstawiciela ZNP do komisji konkursowej do wyboru dyrektora / Ustawa o systemie oświaty, art. 36 a, ust. 5/.
  28. Występowanie, w imieniu pracownika lub członka rodziny zmarłego pracownika o przyznanie świadczeń z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej / art.35, ust.2 ustawy z dnia 12.06.1975r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych/.
  29. Sprawuje społeczny nadzór nad Pracowniczymi Kasami Zapomogowo Pożyczkowymi / art. 39. Ustawy o związkach zawodowych/.

KOMPETENCJE  OGNISK

  1. Zgłaszają władzom oświatowym i związkowym wnioski, postulaty i inicjatywy zmierzające do poprawy organizacji i efektywności pracy placówek oświatowych., w tym występować o dokonanie badań w zakresie zagrożeń zdrowotnych /art. 29 ustawy o związkach zawodowych /
  2. Kontrolują przestrzeganie prawa pracy /art. 23 ustawy o związkach zawodowych/
  3. Organizują wybory społecznych inspektorów pracy / art.5, 6 i 15 Ustawy o społecznej inspekcji pracy/.
  4. Występują o zatarcie kary porządkowej przed upływem roku od jej udzielenia / art.113 § 1 Kodeksu Pracy/.
  5. Uzgadniają plan urlopów pracowników / art.163 § 1 Kodeksu Pracy /.
  6. Uzgadniają wysokość świadczeń socjalnych przyznawanych pracownikom w ramach regulaminu przyjętego w placówce.

KOMPETENCJE  CZŁONKÓW  ZARZĄDÓW  OGNISK

  1. Zgłaszanie władzom oświatowym i związkowym wniosków, postulatów i inicjatyw zmierzających do poprawy organizacji i efektywności pracy placówki oświatowej.
  2. Ustalanie podziału środków funduszu socjalnego w oparciu o przyjęty regulamin/ art. 27 ust. 2 Ustawy o związkach zawodowych/.
  3. Współdziałanie w opracowaniu porozumienia w sprawie zwolnienia nauczyciela w całości lub w części od obowiązku zwrotu zasiłku na zagospodarowanie w uzasadnionych przypadkach, w przypadku gdy rozwiąże on stosunek pracy albo zostanie zwolniony z jego winy przed upływem 2 lat pracy.